Kulhánek Oldřich
Mistr, jenž strhujícím pohybem zachycuje těla v nezadržitelném pádu, zkroucené postavy promítá na plochu velkorysou monumentální formou. Dokonalá znalost tělesných tvarů mu dovoluje ukázat postavyz různého pohledu i ve zkratkách postojů a gest.
Kulhánek Oldřich

< Předchozí

Kulhánek Oldřich

Signatura: Ne
Status: Neprodejné

-

Stáhnout v PDF >
Galerie autora >

Přidat k oblíbeným >

Další >

Výstavy

Samostatné výstavy z poslední doby:

1997
Koplin Gallery, Los Angeles, USA

1999
University of Pretoria, South Africa
Koplin Gallery, Los Angeles, USA
Bloefontaine Gallery, Harare, Zimbabwe
Standard Bank, Johannesburg, South Africa
Ohne HouseGallery, Harare, Zimbabwe
Windhoek, Namibia
Rust en Vrengh Gallery, Cape Town, South Africa

2000
MK Galrie, Praha, Jihlava, CZ
Wortnerův dům, AJG, České Budějovice, CZ
Galerie Semily, CZ
University of Stellenbosh, South Africa
Goethe Institut, Nairobi, Kenya

2001
Koplin Gallery, Los Angeles, USA
Knížecí dvůr, hluboká n. Vltavou, CZ
Tsjeckiska Centret, stockholm, Sverige
Natal Technikon Gallery, Durban, South Africa

2002
MK Galerie, Praha, Jihlava, CZ
Městská galerieŠpejchar, Chomutov, CZ
Nové dialogy, Galerie Art, Chrudim, CZ
Spreuved´Artiste, Antwerpen, Belgique
Vilnjus, Lietuva

2003
MK Galerie, Praha, Jihlava, CZ
Galerie Semily, CZ
Galerie Mona Lisa, Olomouc, CZ
Galerie Poděbrady, CZ
Pelléova vila galerie J. Anderle, Praha, CZ
Koplin Gallery, Los Angeles, USA

2004
Galerie Magna, Ostrava, CZ
Západočeská galeriePlzeň, CZ
Galerie Koruna, Hradec Králové, CZ

Profil autora


Narodil se 26. února 1940 v Praze.

Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze.

Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského.Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.

V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho grafických listech) a tím se dopustil i pobuřování atd.
Případ, tak jako mnoho jiných, byl vyfabrikován agenty Státní bezpečnosti. V kauze, zvané Kulhánek a spol. číslo 3T 80/72 (spol. proto, že stejně postižen byl i jeho kolega a přítel, akademický malíř Jan Krejčí), se jednalo o jeden z prvních případů komunistické genocidy ducha po roce 1968.
Po měsíčním věznění byl propuštěn a po celé dva roky každých čtrnáct dnů vyslýchán.
Tato kafkovská situace občana K. trvala do konce roku 1972.
Přestože rozhodnutím prezidenta byly paragrafy, za které byli žalováni, amnestovány, konalo se 5. 7. 1973 líčení u Obvodního soudu pro Prahu 10. V této nehorázné frašce hodné Haškova Dobrého vojáka Švejka na lavici obžalovaných "usedlo" jeho 11 grafických listů a kolegových devět grafik. Oba statovali jako svědkové obžaloby. Grafiky byly odsouzeny soudcem Petrem Stutzigem k likvidaci.
Indiskrecí jednoho z přísedících tohoto tribunálu se později dozvěděl, že jejich odsouzené grafiky byly ušetřeny likvidace, čímž se rozumělo upálení. Páni soudci si je rozebrali, tedy ukradli.
Oldřich Kulhánek k tomu říká: "Tehdy jsem pochopil, že životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda, většinou velice černého".

Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity.
Díky řadě přátel z U.S.A, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie v období Temna neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy.

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se situace v Československu, později v České republice změnila. Umělci, (a široká veřejnost), mohli konečně volně cestovat.

V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát.

V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach.

V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.

V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek mimojiné navrhl poštovní známku s portrétem Presidenta České republiky Václava Klause.Velký význam jeho práce můžeme doložit řadou ocenění, která obdržel na mezinárodních výstavách a biennale, např::
Europahaus, Vienna, Biennale Frechen, Biennale Ljubljana, The Grand Diploma for Graphic Art, Tuzla, 1st Prize 4. Biennale of Prints in Wakayama, atd.

Jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách:
The Library of Congress, Washington, D.C., U.S.A. Centre Georges Pompidou, Paris, France The Albertina, Vienna, Austria Kupferstichkabinett, Dresden, Germany The National Gallery in Prague, Czech Republic The Art Institute of Chicago, Chicago, U.S.A. The Cincinnati Art Museum, Cincinnati, U.S.A. University of Houston – Clear Lake, Houston, U.S.A. Bibliothèque Royale, Brussels, Belgium Wallraf-Richartz Museum, Cologne, Germany Stedelijk Museum, Amsterdam, Holland Folkwang Museum, Essen, Germany Musee d‘Art et d´Histoire, Geneva, Switzerland The Royal Museum of Fine Arts, Copenhagen, Denmark

Kalendář výstav >